נכתב על ידי שרי גל

סוף השבוע האחרון היה מרגש במיוחד ליונה. היא לא האמינה שיכול להיות משהו שירגש אותה בעוצמות כאלה. עכשיו, כשהכל סביבה שקט והיא ליד שולחן המטבח בביתה, נוגסת בעוגייה ולוגמת כוס תה החלה משחזרת לאיטה מה בכלל קרה.

הכל החל לפני מספר חודשים. היא ראתה את הילדים מתלחשים ביניהם, אחר כך שואלים אותה מה ישמח אותה, מה תרצה שיביאו לה, הנכדים הגיעו, כל יומיים מבקר אחר, התעניינו בחפצים והתמונות הישנות שלא נגעה בהן שנים, דובבו אותה לספר איך בדיוק הכירה את סבם יחזקאל, שאלו אותה על החתונה, על העליה לארץ והיא – היתה בטוחה שהתגלתה אצלה מחלה קשה וכולם רוצים לשמח אותה כדי שלא תחשוב על הרע מכל.

בכלל לא זכרה שהשנה היא חוגגת יומולדת 90, לא קישרה. היתה משוכנעת ששוב הם רוצים לשכנע אותה לעבור לדיור מוגן או לפחות להכניס מטפלת זרה הביתה.

מיד נעמדה על המשמר והכינה טיעונים ל"למה לא". מה פתאום לעזוב את הפינה הבטוחה שלה, את השכנות איתן היא בקשר 60 שנה, את הזכרונות מיחזקאל. 20 שנה היא אלמנה והסתדרה, טיפלה ובישלה לעצמה ובשנים האחרונות מסתפקת במטפלת שמגיעה שלושה בקרים בשבוע ועוזרת לה עם הקניות והניקיון. כל עוד היא עומדת יציבה על הרגליים שלה – אין לאף אחד, גם לא לילדים, סיכוי להתערב בחיים שלה. ילדים טובים גידלה והיא יודעת שהם דואגים לה אבל... הם יכולים להציע, לבקר, לאכול מהאוכל שהכינה וזהו. היא את החיים והמטבח שלה מנהלת לבד, עצמאית ועקשנית כמו שהיתה תמיד.

שמונה ילדים נולדו ליונה ויחזקאל, 34 נכדים, 79 נינים ו-18 בני נינים, חימשים. שבט, שבגלל מספרם הגדול מעטים האירועים שכולם נפגשים יחד, בדרך כלל בבריתות, בחתונות או בלוויות.

בשבת חל יום הולדתה ה-90 ויונה החליטה לא להזכיר להם. יום לפני הגיעה אליה אתי, הבת הבכורה, ושאלה אם היא יכולה להזמין מקום במסעדה לחגוג איתה את יום ההולדת. יונה הסכימה ברצון, מעולם לא סירבה לבילוי עם המשפחה. היא רק לא תיארה לעצמה מה תוכנן.

בבוקר שבת אתי הגיעה מלווה בספרית ומאפרת ל"בוקר של פינוק". השיער סורק והפנים אופרו, נבחרה השמלה האלגנטית ויונה, לבושה טיפ-טופ, מקושטת ומאובזרת יצאה למסעדה. לארוחה, כך חשבה.

בדרך אתי הכינה אותה שהילדים יגיעו ואולי חלק מהנכדים, לא רצתה שאמה תתרגש מדי, בכל זאת בת 90 והפתעות בגיל הזה אינן פשוטות. ברגע שיונה נכנסה פנימה כולם נעמדו על רגליהם ומחאו כפיים והיא הרגישה על גג העולם. הם זכרו. הפתעת חייה. היא ראתה את כל מי שרק הכירה, משפחה ושכנות, קרובים ורחוקים שהגיעו לכבודה.

כשנרגעה, ביקשו ממנה לומר כמה מילים והיא, לא התאפקה ואמרה בצחוק: "לא חשבתי שניפגש יחד בחיים, אבל מי אומר שאין הפתעות גם בגיל 90?"

הכותבת הינה גרונטולוגית, יועצת ומנחה לגיל השלישי
המומחית לבעיות בזקנה ולבני משפחה מטפלים
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , 054-2226080