נכתב על ידי שרי גל

נתחיל בטיפ. קנו מוצרי מזון בסיסיים שיספיקו לכם רק ליומיים. השינוי הקטן הזה בהתנהלות ייאלץ אתכם לצאת מהבית בכל יום, וחשוב לא פחות, כך לא תרגישו שאתם קונים ליחיד. אחת ליומיים יהיה עליכם לצאת ולהתערב בחיים, לגשת אל הירקן/ החנות השכונתית/הקצב במטרה לרכוש מוצרים טריים, אחרת יחסר לכם. סדר יום כזה כולל פעולה וקבלת החלטות על בסיס יומי נוסף לתקשורת ישירה עם אנשים נוספים.

בדידות היא מילה קשה, עצובה, מילה שטומנת בתוכה מלכודות רבות. תחושות ורגשות לא נעימים, דחייה,דימוי עצמי נמוך, איבוד עניין ועד למחלות גופניות, דיכאון, חוסר אונים ויכולת תפקוד.

זה לא חייב להיות כך. האדם זקוק לחברה ובדידות היא עניין של בחירה. בידי כל אחד היכולת לשנות את מצבו האישי, אם רק יקבל כלים, עידוד, יבין עד כמה זה חשוב לו. כן, אני שומעת את צקצוקי הלשון וה"קל לדבר...", אבל במציאות החיים, במקום שכל אחד דואג לעצמו, עליכם לדאוג לאינטרסים שלכם, לבריאות שלכם. בריאות שנובעת משמירה ופיתוח כישורים חברתיים, התנהגותיים אשר משפיעים על היבטים נפשיים, גופניים ואפילו כלכליים.

לודה בת ה-64 כבר לא מרגישה בודדה אך זוכרת את התחושה, גם אם עברו מאז למעלה מ-20 שנה. לפני 23 שנים החליטה על שינוי דרמטי בחייה, עליה לארץ, מתוך כוונה להתחיל חיים חדשים. הוריה נפטרו ברוסיה כשהיתה צעירה, בן הזוג שבחרה וילדה לו ילד בגד בה, הרחיק אותה מחבריה ומאוחר יותר גם נטש אותה. היא נשארה לבד, עם ילד שתלוי בה, עובדת במשרד ממשלתי.

תחושת הבדידות היתה קשה והימים איבדו משמעותם, בכל יום עוד פיסה מנפשה מתה. כל יום הפך להמשכו של היום הקודם. היא הרגישה שאין לה כוחות לצאת מהמיטה, להתאפר, לצחוק או אפילו רק לחייך, להציג. כל פעולה גדלה למימדים שקשה היה לה להתמודד איתה.

ההחלטה לעלות לא היתה קלה אך היתה הכרחית, קיומית. היא הבינה שאם היא רוצה עתיד שונה, אהבה וחיים אחרים לה ולבנה היא חייבת לנסות, גם אם היא חוששת, אין לה ברירה.

ההתחלה לא היתה גן של ורדים, אבל לודה לא נכנעה, הפנימה את הרצון שלה לשנות, להיפתח, להתחבר, לא להישאר לבד. בנה השתלב בקלות גדולה יותר. קלט את השפה, מצא חברים ותוך זמן קצר אי אפשר היה להבחין שהוא עולה חדש, כאילו נולד בארץ. כך גם הרגיש וחשב.

לודה לקחה את הזמן. נרשמה לאולפן ומצאה עבודה ברשת שיווק, שם התחילה כקופאית והתקדמה לתפקיד אחראית משמרת. שנים היא עובדת במקום, מתפרנסת בכבוד, חיתנה את בנה ומצאה את אהבת חייה. כן, אחד הלקוחות הרווקים שהיה מגיע לערוך קניות בכל יום, נהג לשלם רק בקופה שבה עבדה, חיזר אחריה, שלח פרחים והציע נישואין. יחד הם הקימו את המשפחה עליה חלמה.

לודה הצליחה להכניע את הבדידות, את הפחד, כי בחרה אחרת. ברגע בו בחרה היא זו שתפסה שליטה על מה שקורה בחיים שלה. היא שינתה את המציאות בדיוק כמו שמשנים מחשבות שליליות לחיוביות.

שרי גל, גרונטולוגית, יועצת ומנחה לגיל השלישי
הרצאות, סדנאות וכתיבה טיפולית
054-2226080, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.