נכתב על ידי שרי גל

לא די להוסיף שנים לחיים, חשוב להוסיף חיים לשנים. תוחלת השנים גדלה, חיים יותר. השאלה היא איך מכניסים תוכן לחיים, ליומיום. מהו התבלון האישי שיש להוסיף כדי להרגיש את הטעם, להתעורר בכל יום לבוקר חדש, בבריאות מיטבית, בכל גיל. להרגיש ולחשוב שטוב לחיות.

איך עושים את זה? משקיעים... אין קיצורי דרך. כל אחד בקצב שמתאים לו, בפעילות יומיומית.

לפני שנים יצא קמפיין שהסלוגן שלו היה צב"ר- צעיר, בריא, רענן. שרוליק, הצבר הישראלי, הצעיר האולטימטיבי חבוש בכובע הטמבל. עם הארכת תוחלת החיים, כדאי לשדרג גם את הדמות. גם שרוליק התבגר. הגיע הזמן להוסיף את טעם הגיל, את הבשלות.

הקונגרס העולמי בנושא הזדקנות פעילה יתקיים בחודש אוגוסט הקרוב בגלזגו שבסקוטלנד.הפנינג שיימשך 5 ימים בנוכחות כל המי והמה המעורבים בקידום הזדקנות פעילה, נציגים מרחבי העולם שיציגו את המילה האחרונה בתפיסת הזיקנה.

מהי הזדקנות פעילה? האם הכוונה רק למי שפעיל גופנית או פיזית, מתעמל או עובד? ומה לגבי אדם שאינו פעיל גופנית אך שומר על כישורים חברתיים/כלכליים/תרבותיים/רוחניים ואינו חלק מכוח העבודה?

זיקנה אינה מחלה אלא תהליך במהלך החיים. לכן חשוב לדעת להיערך לקראתה.אדם עובר שינויים בחיים, אובדנים פיזיים וחברתיים, העלולים לנטרל אותו לתקופה קצרה או ארוכה, אלא אם יישאר פעיל. ישמור על חשיבה חיובית, יחווה רגשות, יתפקד וייתן משמעות ליומיום.

ישנם המוצאים תפקידים חברתיים, התנדבותיים ועם זאת מחייבים. כאלה שתורמים למשפחה או לחברה גם אם נמצאים מחוץ למעגל כוח העבודה. הם ממשיכים לצאת מדי בוקר, ואפילו מדובר ביציאה לשעות בודדות. ישנם הסבים הפעילים, האוספים את הנכדים מהגן, מבית הספר, אוכלים יחד את הארוחה הטעימה שסבתא מכינה במיוחד, מבלים, מדברים וכל הצדדים יוצאים נשכרים. לעיתים זהו התפקיד החשוב שממלא מבוגר בחייו, מפצה על שנים בהן היה במרדף אחרי הקריירה ולא היה לו זמן להקדיש לילדיו.

ישנם מבוגרים היוצאים לטיול הגדול אותו תכננו או נרשמים לחוגים, ויש המפתחים את כישורי הברידג' שלהם ונרשמים למועדון או קנטרי. זוהי התנהגות בריאה: פיזית, נפשית, חברתית התורמת להזדקנות פעילה. שמירה על תפקוד ותפקיד ביומיום, קשרים ורשתות חברתיות, שמירה על קשר בינדורי ושמירה על גוף ונפש בריאים.

ההיבט הבריאותי חשוב אך לא פחות חשוב הוא השמירה על הכושר המנטאלי, תרגול המוח בדומה לאימון בחדר כושר. האימון שונה, התוצאה דומה, שימור ופיתוח יכולות נוספות.

לצד אלה, התועלת בחשיבות התנועה והנשימה הנכונה. שחייה או יציאה להליכה, בקצב אישי, מותאם למצב הבריאותי, לא רק כדי לשמור על רזרבות לימי סגריר בריאותיים או במטרה לשפר סיבולת לב-ריאה אלא בזכות הבונוס בשמירה על התפקוד, החשיבה ועל התועלת הנפשית. החמצן אותו אנו נושמים מעלה את האדרנלין, משפר את מצב הרוח ועוזר לצלילות החשיבה.

צאו לטייל, תיהנו מאור וחום השמש, מהפעולות הפשוטות, קולות, צבעים, ריחות, טעמים, מפגישות עם משפחה, חברים, מחיוניות החיים. המשיכו לחלום ולהגשים חלומות, גם קטנים. מי צריך יותר מזה?

הכותבת הינה גרונטולוגית, יועצת ומנחה לגיל השלישי
המומחית לבעיות בזקנה ולבני משפחה מטפלים
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , 054-2226080