נכתב על ידי שרי גל

אורנה רצתה להיות הסבתא המועדפת. רק פעם אחת לדעת שניצחה את סבתא רבקה, הסבתא השניה. ההזדמנות התגלגלה אליה מכיוון לא צפוי. יואבי, נכדה בן ה-27, הגיע בהפתעה וביקש להתייעץ. איתה? היא חשבה, מה קרה לו שבחר דווקא בה? ברור שמחמיא לה שביקש, אבל... חוץ מזה, אולי הוא גילה את מה שהיא מסתירה כל-כך הרבה שנים ורוצה לדבר איתה על זה? אורנה ידעה שספקולציות לא יעזרו ומיד החלה להכין לו את העוגה שהוא אוהב. האפייה תמיד הרגיעה אותה.

הדקות נקפו במהירות והנקישה בדלת אותתה לה שיואבי הגיע. הוא נראה מעט נסער, חיבק אותה והחמיא לה כמה טוב היא נראית ובחר להתיישב ליד שולחן המטבח. שם, כשהוא מתפנק על טעמה של העוגה פלט: "סבתא, אני גיי. ההורים לא יודעים."

אורנה הסתכלה לו הישר בעיניים והגיבה בשקט. אז מה, גם אני. ההבדל בינינו שאתה יכול להיות מי שאתה ולדבר על זה ואני לא. בזמני, אם הייתי יוצאת מהארון, היו מתרחקים ממני, חושבים שמשהו בי לא בסדר. יואבי היה המום. את?! אני לא מאמין. תמיד חשבתי שהיתה לך זוגיות נהדרת עם סבא. בגדת בו? איך הצלחת להסתיר? היו לך חיים כפולים ואף אחד לא ניחש? תשמעי סבתא, הפתעת אותי. בגדול. הוא התחיל לצחוק במבוכה או הקלה. בחיים לא הייתי אומר או אפילו חושב שאת דו-מינית, בחיים לא הייתי מאמין. היתה לך גם בת זוג? ואז ציפה התחילה לספר.

היו לי חיים טובים עם סבא שלך. התחתנו צעירים, ילדתי ארבעה ילדים, תפקדתי בסדר אבל סבא כבר לא משך אותי גופנית וחשבתי שזה בגלל הלידות והעייפות, והוא הבין ולא לחץ. משהו היה חסר לי, הרגשתי חוסר שקט שלא יכולתי לזהות מה הסיבה והגורם. כשהכרתי את רונית פתאום הכל הסתדר לי בראש. התאהבתי בה ברגע ועד היום אנחנו הרבה יותר מחברות טובות, אבל אף אחד לא יודע. אנחנו כבר למעלה מ-30 שנה שומרות את זה בסוד. בחרתי לחיות חיים כפולים כי סבא שלך היה יקר לי ואז הייתי גם עלולה לאבד את הילדים. המחיר היה גבוה מדי והעדפתי לשתוק, אהבתי אותו בדרכי והוא הבין אותי. סבא היה היחיד שידע ושתק גם הוא, העדיף לחיות איתי, בזוגיות מסוג אחר. הוא הוא נפלא ורק בזכותו הצלחתי להיות מי שאני.

יואבי חיבק את אורנה, סבתו. הוא את התשובות שחיפש מצא, וגם היא. ברגע אחד הפכה לסבתא המועדפת, והמצחיק הוא שמה שעזר לזה היה דווקא הסוד שלה.

הכותבת הינה גרונטולוגית, יועצת ומנחה לגיל השלישי
המומחית לבעיות בזקנה ולבני משפחה מטפלים, 
054-2226080 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.